Kategorie
Kategorie Výrobci
Novinky e-mailem
CYKLOŠVEC s.r.o. (https://www.cyklosvec.cz/)

Rady a tipy: Jak vybrat kolo

 

Třebaže může tato otázka znít jednoduše, skrývá hned několik dílčích otázek, které je třeba zodpovědět. Správně vybrané kolo je totiž základní podmínkou pro získání toho pravého požitku z jízdy.

Vyberte si kolo nebo elektrokolo pomocí našeho nového průvodce. Poradí jak vybrat to správné pro vás. Na www.cyklosvec.cz/kola nebo www.cyklosvec.cz/elektrokola navolíte výšku postavy, kde vám průvodce v následujících krocích doporučí vhodná kola nebo elektrokola, která máme na skladě.Lze zde filtrovat dle kvality komponentů, materiálu rámu, typu vidlice, velikosti kol, značky, barevnosti apod.

Základní otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je za jakým účelem si chcete kolo pořídit. Svištět si s větrem v zádech po krásném asfaltu, nebo si užívat poklidné cesty stinným lesíkem? Či snad máte závodní ambice a terén vám není cizí? Na trhu existuje nepřeberné množství jízdních kol, z nichž každé má určité vlastnosti a využití. Následující rozdělení vám pomůže určit, jaké kolo je pro vás to pravé nebo jaké koupit manželce, dětem a rodičům.

Horská kola (MTB kola)

Horská kola jsou nejpopulárnější a nejvíce rozšířenou skupinou kol určenou pro jízdu „mimo civilizaci“ – v přírodě, terénu, po nezpevněných cestách. Na výběr máte od rekreačních modelů, které jsou pohodlné, po čistě závodní horská kola s velice sportovním posedem. Podle toho vypadají i ceny. Mezi vůbec ty nejoblíbenější patří pevná horská kola v cenovém rozpětí mezi 25 – 40 000 Kč a to i z důvodu osazení – získáte vzduchovou odpruženou vidlici, velice solidní komponenty a kolo má příznivou váhu.

Horská kola pevná (hardtaily)

MTB hardtail má pověst nejuniverzálnějšího kola. Lidově „pevňák“ je dostupný, nenáročný na údržbu a při volbě vhodné odpružené vidlice a většího průměru kol (27,5" – 29") přináší i vysoké pohodlí. Vidlice má nejčastěji zdvih 100 mm, ale můžete zvolit i ostřejší, trailový hardtail, který často přináší nejen zdvih kolem 120 – 140 mm, ale také širší pláště či teleskopickou sedlovku. Bestsellerem však zůstávají cross-country kola klasického pojetí. Jsou také jízdně nejvíce neutrální a vhodná i pro cykloturistiku.

VÝHODY
+ nižší cena oproti celoodpruženému kolu
+ ani karbonový hardtail dnes nestojí majlant
+ nižší váha oproti celoodpruženému kolu
+ přesuny po silnici nejsou omezující


NEVÝHODY
- horší prostupnost těžším terénem
- nižší komfort oproti celoodpruženému kolu

Celoodpružená horská kola (fully)

Pokud cítíte, že vám běžný hardtail nebude stačit, jsou celoodpružená kola řešením. Díky zadnímu tlumiči přináší pohodlí navíc a zároveň umožňují jistější jízdu v terénu. Hodně v tomto případě záleží na nastavení obou jednotek – vidlice a tlumiče. Proto se vždy seznamte s manuálem a nastavte odpružení na vaši váhu! A nebo kolo svěřte našim mechanikům...

Celoodpružená kola se v současnosti rozdělují do kategorií dle zaměření – XC, trail, all-mountain, enduro, freeride/downhill. S tím koresponduje i zdvih a změny geometrie od té „jezdivější“ (XC) po položenou, sjezdovou u kol pro downhill. Všechny kategorie provází oba nejčastější průměry - 27,5" a 29", 26" zůstává jen pro okrajové kategorie.

VÝHODY
+ skvělá prostupnost těžším terénem
+ vysoký komfort
+ odolnost


NEVÝHODY
- vyšší cena
- vyšší váha
- namáhavější při jízdě po silnici

Doporučujeme:

horská kola Stevens, GalaxyOrbeaFuji

 

Elektrokola

Pokud nemáte čas vytrénovat si lýtka jako profesionální závodník, ale i tak toužíte vystoupat a sjet ty největší kopce, potřebujete jednoznačně elektrokolo. Efektivita jízdy na něm je návyková a připravte se, že zapomenete na slovo únava. Dnešní elektrokola protínají veškeré cyklistické kategorie. Zvolit si můžete levné elektrokolo pro běžné cestováníhorské elektrokolo na terénní výzvy, celoodpružené elektrokolo pro milovníky adrenalinu i pohodlí, gravel elektrokolo a dokonce i silniční elektrokolo nebo elektrokolo do města. Svobodu máte i ve volbě rozměru plášťů. Na ústupu jsou elektrokola s + rozměry, zato 27,5" a 29" vás nadchnou, především druhý zmíněný průměr, přinášející největší efektivitu jízdy i pohodlí.

VÝHODY
+ šetří energii
+ umožňují být aktivní i ve vyšším věku nebo se zdravotním omezením
+ poskytují vysokou efektivitu jízdy, stihnete s nimi delší vyjížďky v kratším čase

NEVÝHODY
- vyšší pořizovací cena
- vysoká váha
- těžší manipulace

Doporučujeme:

elektrokola StevensTotem, Crussis, Lectron

 

Trekingová a crossová kola

Crossová a treková kola využijete pro rychlou svižnou jízdu na silnicích a v mírném, nenáročném terénu. Tato cestovní kola jsou vhodná samozřejmě i pro jízdu na cyklostezkách. Vyznačují se průměrem kol 28" stejně jako je tomu u silničních kol, ale na rozdíl od nich mají schopnější dezén pro jízdu na horším a nezpevněném povrchu. Treková kola jsou vždy osazena veškerými doplňky (světla, blatníky, nosič) a mají i otvory pro připevnění dalšího vybavení - jde o „svatý grál“ pro cykloturistiku. Crossová kola mají sportovnější poslání, jsou lehčí a díky tomu i rychlejší. Rámová koncepce je však podobná, né-li totožná.

VÝHODY
+ vysoké pohodlí při cestování
+ univerzální charakter
+ obecně nižší pořizovací ceny
+ praktičnost (především u trekových kol)
+ lehkost jízdy

NEVÝHODY
- často průměrné osazení oproti horským kolům
- v terénu kompromisní schopnosti
- u levnějších modelů nízká funkčnost odpružené vidlice

Doporučujeme:

trekkingová kola Stevens, Galaxy

 

Silniční kola, gravel biky a cyklokrosová kola

Silniční kola a jejich blízcí příbuzní umožňující i jízdu po nezpevněných cestách – cyklokrosová kola a gravel kola jsou stroje s charakteristicky sportovním posedem hlavně díky řídítkům zvaným „berany“. Pokud rádi hltáte kilometry a baví vás rychlost, určitě vás nadchne lehkost jízdy díky minimálnímu odporu plášťů a lehkým rámům, nejen u vyšších řad silničních a gravel kol.

Silniční kola

Silniční kola jsou na rozdíl od gravel a cyklokrosových kol určena čistě na dobrý asfaltový povrch. Tam se vám odmění úžasnými jízdními zážitky a rychlostí, kterou nedovede s takovou lehkostí předvést žádné jiné jízdní kolo. Levná silniční kola stále spoléhají na osvědčené hliníkové rámy, dražší jsou ve většině případů z karbonu, stejně jako vidlice nebo další komponenty. To nejen pro co nejnižší váhu, ale také pro lepší modulaci materiálu – jedna část rámu dokáže být maximálně tuhá a jiná naopak lehce pružná, pro vyšší komfort. Typicky středové pouzdro vs. horní rámové vzpěry.

VÝHODY
+ lehkost jízdy
+ návyková rychlost
+ vhodné jako fyzický trénink

NEVÝHODY
- pouze pro dobrý asfaltový povrch
- pro někoho až moc sportovní

Gravel biky

Gravel kola umožní vychutnat si i nezpevněné cesty a lehký terén s podobným jízdním projevem, jaký má silniční kolo. Navíc na nich můžete být stále podobně rychlí na silnici, dle volby dezénu pláště. Ideální volba pro někoho, kdo hledá rychlé a lehké kolo a nevyužije potenciál horského ani silničního kola. Může jít i o zajímavou volbu pro cykloturistiku a bikepacking, pokud chcete takové ježdění pojmout více sportovně.

VÝHODY
+ větší odolnost než u silničního kola
+ univerzální charakter
+ stále velice dostupná rychlost
+ montážní body na nosiče

NEVÝHODY
- pro někoho stále kompromisní komfort
- těžší oproti silničnímu kolu

Cyklokrosová kola

Kola pro cyklokros jsou závodní speciály, které mají oproti gravel bikům kratší rozvor kol a posed. Díky tomu jsou více mrštná na závodní trati, ale méně pohodlná pro běžné ježdění. Nekompromisní tuhost rámu vám umožní úžasně zrychlovat i za náročných podmínek, ale opět – pro běžné ježdění vás může obtěžovat nedostatek pohodlí. Pro závodění však budete těžko hledat lepší typ kola, který kombinuje rychlost, odolnost a zároveň rozumnou váhu.

VÝHODY
+ vysoká odolnost, tuhost a bezproblémové používání i za mrazu a bláta
+ větší agilita oproti gravel kolu
+ skvělá volba pro naplnění závodních ambic

NEVÝHODY
- horší komfort při delší jízdě či v terénu
- vyšší váha než u silničního kola

Doporučujeme:

Silniční karbonová kola, Silniční hliníková kola, Gravel kola Stevens, Cyklokrosová kola Stevens

 

Dětská kola

Pokud chcete pořídit pro vaší ratolest dětské kolo, musíte dát pozor na několik aspektů. Snaha pořídit větší kolo s tím, že do něj dítě „doroste“ je špatná. Byla by škoda výběrem špatné velikosti rámu znechutit dětem tento krásný sport. Pro příklad rozdělení dětských kol jsme vybrali domácí značku Galaxy.

Základní rozdělení dětský kol Galaxy dle průměru kol (u dospělých kol jsou velikosti řazené dle velikosti rámu): 2-4 roky – 12" / 3-6 let – 16" / 4-7 let –18" / 5-8 let – 20" / 7-12 let – 24" / 10 a více let – 26"

Kategorie jsou členěny takto:  
 

  Alu rám Hi-Ten ocelový rám
12" (2-4 roky) - -
16" (3-6 let) SPUTNIK MARS
TAURI MIRA
20" s řazením CETIS NEPTUN
KOMETA IDA
24" s řazením PAVO ARIES
LYRA RUBY
KENTAUR  
26" s řazením ORBIT  


Nezapomeňte u dětí na přilby a další bezpečnostní výbavu.

Každý však roste trochu jinak. Proto se jako na nejdůležitější aspekt dívejte na to, aby dítě ze sedla dosáhlo nohama na zem. Bude se tak cítit více bezpečně, hlavně pokud teprve začíná získávat jistotu za řídítky a učí se dobré stabilitě. Obecným neduhem dětských kol bývá váha, pokud nejde o drahé modely. Proto zvažte, zda vaše ratolest opravdu potřebuje odpruženou vidlici, která na váze značně přidává. Její pořízení se vyplatí spíš až u větších, kvalitnějších kol.

Doporučujeme:

Dětská kola Galaxy, Stevens, Orbea

 

BMX a freestyle kola

Tato speciální kola s nízkým, extrémně odolným rámem, jsou určená v různých variacích pro bikrosové a freestylové disciplíny, založené na skocích a rozličných tricích, které kladou vysoké nároky na odolnost rámů a vyžadují menší rozměry kol pro lepší obratnost. Pokud cítíte, že vaše děti tíhnou k více technické jízdě, doporučujeme pořízení právě BMX kola. Vyřádí se na něm nejen na bikrosce, populární jsou taktéž pumptracky a skateparky.

VÝHODY
+ vysoká odolnost
+ jednoduchost
+ snadná údržba
+ zábava a hravé ovládání

NEVÝHODY
- nehodí se pro normální ježdění
- mají jeden převod a jednu brzdu
- vyšší váha kvůli ocelovým komponentům

Doporučujeme:

BMX kola Galaxy

Vytvořilo SOFICO-CZ, a.s. mapa stránek prohlášení o přístupnosti klasická verze mobilní verze